Türkiye'nin Kripto Kurtlarının En Hızlı Haber Sitesi
Bitcoin
$ 10,422
XRP
$ 0.2311
Ethereum
$ 340.42

Litecoin
$ 43.13
Binance Coin
$ 23.14
Dash
$ 65.75

Bitcoin Dominance Nedir?

Dominance İngilizce kelime anlamı olarak üstünlük anlamına gelir, burda da pazar üstünlüğü veyahut pazar hakimiyeti olarak yorumlanabilir.

Bitcoin Dominance Nasıl Hesaplanır?

Bitcoin Dominance = BTC Marketcap / Toplam Marketcap (BTC Marketcap + Altcoin Marketcap)

Birkaç örnek vermek gerkirse ;

Diyelim ki BTC Marketcap’i $50M olsun, Altcoin Marketcap de $100M olsun bu koşulda BTC Dominance 50/150 sonucundan %33 olur.

Başka bir örnek vermek gerekirse diyelim ki BTC para girişi oldu ve Marketcapı $100M oldu, Altcoin Marketcapte $50M düşsün, bu koşullarda BTC Dominance 100/150 sonucundan %66 olur.

Şimdi de güncel BTC Dominance hesaplayalım;

Şu anda BTC Marketcap  $168M civarında (bu yazıdan güncel olarak takip edebilirsiniz)

Toplam Marketcap ise $254M civarında (bu yazıdan güncel olarak takip edebilirsiniz)

Formülümüzü kullanırsak 168/254 sonucundan BTC Dominance’nin %66 olduğunu görürüz.

Bir diğer en çok karıştırılan durum ise BTC Dominance’nin düşüyor olması altcoinlere hareket getireceğinin garantisi yoktur(formülden görüldüğü gibi). Altcoinlere hareket gelmesi için Altcoin Marketcapin yükselmesi gerekmektedir. Altcoin Marketcap’nide bu linkten takip edebilirsiniz.


Instagram’da ve Twitter’da takip etmeyi unutmayın!

Instagram: https://instagr.am/KriptoKurdu
Twitter: https://twitter.com/kriptokurdu

 

Telegram kanalımıza katılarak en yeni trading  haber ve gelişmelerine anlık olarak ulaşabilir, analizlere yorum yapabilir ve sohbetlere katılabilirsiniz. Telegram kanalımıza katılmak için bu yazıya tıklamanız yeterli!

YASAL UYARI : Burada yazılan yazı, bilgi ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Haberlere ve tahminlere göre yapılan yatırımlardan Kripto Kurdu sorumlu değildir. Lütfen yatırım yaparken, yatırım araçlarınızı öncelikle araştırın ve yaptığınız yatırımların risklerini göz önünde bulundurarak yatırımlarınızı yapın. Kripto Kurdu ailesi olarak değerli okurlarımıza bol kazançlar diliyoruz.